Anna Pietrowicz

  • sobota, 13 sierpień 2016 00:00
|  
(0 votes)

Anna Pietrowicz, absolwentka Krakowskich Szkół Artystycznych i była studentka grafiki. Zadebiutowała kolekcją „Nikt Ci nie uwierzy” w 2015 roku. Podczas Open’er 2016 odbyła się premiera jej drugiej kolekcji „Miniesz i to jest piękne”. W ubiegłym roku za debiutancką kolekcję otrzymała tytuł „Kolekcji roku 2015” na Cracow Fashion Awards, wygraną w konkursie European Fashion Union w Budapeszcie oraz dostała się do finału konkursu Admiralty Needle International Contest of Youn Designer w Petersburgu i finału konkursu Gombold újra! w Budapeszcie podczas Mercedes-Benz Fashion Week. Jej kolekcją zainteresował się również stylista Lady Gagi Brandon Maxwell.

Projektantka w swojej twórczości stara się łączyć aspekt użytkowy ubrania ze sztuką. Dużą uwagę przywiązuje do detali, nietypowej konstrukcji i pracy z materiałem. Jej praca to proces rozpoczynający się od zbierania inspiracji z różnych dziedzin artystycznych, budowanie pewnej historii, tematu czyli tworzenie sobie solidnych fundamentów by ruszyć z eksperymentami na tkaninach i zabrać się za szkice pierwszych projektów. Kolekcja to dla niej nie tylko ubranie, ale sesje zdjęciowe, elementy scenografii, stylizacje, muzyka i na koniec szkice, kolarze, które są artystycznym dopełnieniem całości. Do kolekcji „Miniesz i to jest piękne” w współpracy z bratem projektantki Rafałem Pietrowiczem powstała wizualizacja, która odtworzona została w tle premierowego pokazu. Natomiast przy sesjach do obu kolekcji współpracowała z Krakowską fotograf Marzeną Kolarz.

„Nikt Ci nie uwierzy”

Nikt Ci nie uwierzy

Kolekcja jest zapisem procesu poszukiwań nieoczywistego piękna, eksperymentów w pracy z tkaniną oraz konstrukcją. Bezpośrednim impulsem do stworzenia ubiorów były emocje jakie pozostawia film "Wielkie Piękno" oraz japońska filozofia Wabi-Sabi Uzupełnieniem kolekcji są autorskie dodatki: buty, biżuteria skórzana oraz kapelusze ze srebrną broszką z pirytem.

„Miniesz i to jest piękne”

Miniesz i to jest piękne

Kolekcja porusza temat doświadczania czasu i przemijania. Ulotności, delikatności, kruchości. Śladów rzeczywistości, zapisu pewnej historii. Piękna tkwiącego w nietrwałości i chwili istnienia. Nic nie będzie trwać wiecznie, wszystko kiedyś minie. Punkt wyjścia stanowił wiersz Wisławy Szymborskie „Nic dwa razy się nie zdarza”, fotografia Bernd’a Walz'a, typograficzne prace Stanisława Dróżdża oraz instalacja Basilisa Fiestras. 

Szlachetne tkaniny zostały połączone z eksperymentami konstrukcyjnymi, długimi szarfami, wiązaniami i zwiewnymi formami, które w przestrzeni czasu zostają wprawione w ruch. Autorskie struktury i farbowania - niczym naznaczenie czasem.

INFORMACJE DODATKOWE:

Zdjęcia i materiały prasowe pochodzą od Anny Pietrowicz

 

Media